Filtry BiWash

Przedsiębiorstwa wodociągowe od wielu lat wykorzystują chlor, promieniowanie UV lub ozon do dezynfekcji wody, aby uchronić społeczeństwo przed spożywaniem chorobotwórczych bakterii i wirusów.

Polski rocznik statystyczny sprzed 8 lat podaje, że już wtedy wód pozaklasowych było około 60%, I klasy czystości (woda, która powinna być dostarczana do naszych domów) było około 2%, II klasy około 8%, a III klasy około 30%. Obecnie wody kategorii A1, a więc nadającej się do spożycia po fizycznym uzdatnieniu i dezynfekcji, jest około 2,4%. Wynika z tego, że do znacznej większości polskich domów dostarczana jest woda kategorii A2 lub A3, i to z wód powierzchniowych wymagających typowego lub wysokosprawnego uzdatniania chemicznego i fizycznego.

Wody powierzchniowe, gruntowe i głębinowe, służące jako źródło dostarczania wody pitnej, są stale zanieczyszczane toksycznymi ściekami przemysłowymi, komunalnymi i rolniczymi oraz dodatkowo nowymi szkodliwymi związkami podczas oczyszczania wody:
  • w procesie koagulacji - siarczanem żelazowo-aluminiowym,
  • w procesie dezynfekcji - chloroformem, bromoformem, chloranami, chlorynami, chloraminami, chlorofenolami itp. 
Stosowana jest dawka chloru 0,3 - 1,0 mg Cl₂/l wody dla wód naturalnych czystych i przefiltrowanych, ale już dla zanieczyszczonych wód powierzchniowych może sięgać do 2,0 mg Cl₂/l wody. 

Czysty chlor lub w postaci jego związków chemicznych jest najbardziej rozpowszechnionym w Polsce sposobem dezynfekcji wody. Zapobiega powstawaniu i rozwojowi mikroorganizmów oraz likwiduje zagrożenia epidemiologiczne.

Tymczasem związki chloru jako silne utleniacze działają szkodliwie i chorobotwórczo, powodują m.in. zaburzenia w procesach enzymatycznych, uszkadzają białka i lipoproteiny, co skutkuje powstawaniem nowotworów, suchością i obniżoną odpornością skóry oraz zniszczoną strukturą włosów. Jednocześnie powstają nowe, szkodliwe związki chemiczne np. organiczne trójchlorometany.

Filtr Vita-C

Reakcja chemiczna wyjaśniająca dlaczego witamina C (kwas askorbinowy) zawarta w filtrze Vita-C jest trwała i skutecznie usuwa chlor z wody (podchloryn sodu NaClO).

C₆H₈O₆ (kwas askorbinowy)
+ NaClO (podchloryn sodu)
→ C₆H₆O₆ (kwas dehydroaskorbinowy)
+ H₂O (woda)
+ NaCl (chlorek sodu, czyli sól kuchenna)

Filtr Vita-C spełnia 3 funkcje
  1. dostarcza skórze potężną dawkę witaminy C
  2. usuwa chlor z wody
  3. zmniejsza zużycie wody
Według wyników badań filtr Vita-C zmniejsza zawartość chloru w wodzie z 0,4 - 1 ppm do 0,05 ppm, czyli prawie całkowicie. Test na dechloryzacje wody »

Poniższa tabela prezentuje zależność między przepływem wody (flow rate) a ilością witaminy C na przestrzeni 19 godzin. Wyraźnie widać, że po osiągnięciu odpowiedniej dawki Vita-C, przepływ wody spada proporcjonalnie do wzrastającej ilości kwasu askorbinowego. Przepływ wody maleje, gdyż jest ona jednym z produktów zachodzącej reakcji chemicznej.

Filtr mineralny

BiWash można stosować także z filtrem mineralnym, który jest standardowo w zestawie z Besty. Filtr mineralny jest wypełniony kuleczkami anionowymi, germanu lub radonu.

Naprzemienne stosowanie Vita-C i filtra mineralnego umożliwia pełne wykorzystanie dobroczynnego działania tego domowego Spa dla zachowania zdrowia i urody. Więcej o filtrze mineralnym »

Komentarze